New champion assured again in TRGA Trempealeau Mountain Open

TREMPEALEAU, WI - Another new champion will be crowned in the annual Three Rivers Golf Association VPP Group/Big Sky Cattle Trempealeau Mountain Open in Trempealeau, WI, on Sunday.
Mitchell Sobotta won last year's Championship Flight with a 1-over par 72 at Trempealeau Mountain Golf Club. However, Sobotta is not among this year's 13-player Championship Flight field.
A total field of 77 players are entered with tee times beginning at 7 a.m., and finishing at 11:40 a.m.

TRGA VPP Group/Big Sky Cattle Trempealeau Mountain Open

At Trempealeau Mountain Golf Club
In Trempealeau, WI
Sunday, July 19

Men's Championship
7 a.m. - Schroeder, Drew, Holmen; Socha, Ben, Onalaska.
7:10 a.m. - Percy, John, La Crosse; Michalski, Derek, La Crosse.
7:20 a.m. - Dunn, Jake, Galesville; Turner, Matt, Winona; Frawley, Connor, Holmen.
7:30 a.m. - Bowman, Sam, Onalaska; Brom, Chris, Apple Valley, MN; Bishop, Aaron, Galesville.
7:40 a.m. - Foegen, Andrew, Fountain City; Church, Tyler, Onalaska; Drugan, Michael, Holmen.

Men's First Flight
7:50 a.m. - Joe, Staebell, Onalaska; Phelps, Ethan, Holmen.
8 a.m. - Feehan, Bill, La Crosse; Pigorsch, Jeff, La Crosse.
8:10 a.m. - Hulme, Steven, La Crescent; MacRogers, Alex, West Salem; Marish, Cristen, Winona.
8:20 a.m. - Krause, Jacob, La Crosse; Amann, Brandon, Onalaska; Shrake, Tyler, Onalaska.
8:30 a.m. - Lindseth, Bruce, Onalaska; Jacobson, Cory, Onalaska; Olson, Randy, Onalaska.
8:40 a.m. - Stewart, Rick, Onalaska; Hogan, Patrick, La Crosse; Kupinski, Aaron, La Crosse.

Men's Second Flight
8:50 a.m. - Ehrsam, Greg, Onalaska; Sinclair, Dale, Onalaska; Larkin, Kyle, Onalaska.
9 a.m. - Wineski, Steve, La Crosse; Arneson, Joey, Holmen; Berg, Bjorn, La Crosse.
9:10 a.m. - Schoen, Robert, Holmen; Burns, Robert, La Crosse; Jacobson, Monte, West Salem.
9:20 a.m. - Shimshak, Jeremiah, Holmen; Hackworth, Scott, Onalaska; Harper, Kyle, West Salem.
9:30 a.m. - Peterson, Tim, Onalaska; Drewiske, Kevin, Onalaska; Breeden, Dan, La Crescent.

Women's Flighted
9:40 a.m. - Ziegelbauer, Terry, La Crosse; Baus, Cathi, La Crosse.
9:50 a.m. - Drewiske, Krista, Onalaska; Tollefson, Anna, La Crescent.

Men's Gold
10 a.m. -  Puestow, Ronald, Onalaska; Loken, Van, Onalaska.
10:10 a.m. - Fortin, Mike, Holmen; Wall, Richard, Onalaska.
10:20 a.m. - Kelly, Jim, Chaseburg; Rice, Patrick, Fountain City; Loken, Shadow, Onalaska.
10:30 a.m. - Krueger, Jeff, La Crescent; Sanchez, David, Onalaska; Crogan, Steve, Onalaska.
10:40 a.m. - Huegel, Len, La Crescent; Fairey, Dave, La Crescent; Gora, Marty, Onalaska.

Men's Third Flight
10:50 a.m. - Roers, Bob, Onalaska; Cagle, Bob, La Crosse.
11 a.m. - Hansen, Rob, West Salem; Kleifgen, Nick, Wisconsin Rapids.
11:10 a.m. - Hoaglund, John, Viroqua; Shingleton, Larry, La Crosse; Millard, Chad, La Crosse.
11:20 a.m. - Schroeder, Jeff, Holmen; Guggenbuehl, Bob, Melrose; Davis, Marvin, La Crosse.
11:30 a.m. - Seidel, Keith, Holmen; Lindseth, Andrew, Onalaska; Miller, Jeff La Crosse.
11:40 a.m. - McNutt, Leon, Houston, MN; Huegel, Mike, Winona; DeYoe, Michael, La Crosse.

Total Field: 77 players